Sibiu: Două berze au rămas în cuiburile din localitatea Cristian, după ce au fost salvate de un ONG

Două berze, salvate de cei de la Asociaţia "Prietenii Berzelor" din Cristian, au preferat să rămână în cuiburile aflate vizavi de curtea unde este ONG-ul, unde vin zilnic să mănânce, a declarat joi, pentru AGERPRES, preşedinta asociaţiei, Miruna Gritu.



"Berzele s-au mutat în cuiburile de vizavi de noi. Sunt două dintre berzele salvate de noi anul acesta, când noi am eliberat 53 de berze. În mod normal, berzele pleacă, dar ca şi la oameni sunt excepţii de la regulă, nu înseamnă nici că sunt bolnave, nici rănite", a explicat Miruna Gritu.

Potrivit Mirunei Gritu, în anii trecuţi, o altă barză a rezistat toată iarna, într-un cuib din localitatea Mohu.

Temperatura minimă de joi, din apropierea comunei Cristian, a fost de minus 5 grade Celsius. AGERPRES-FOTO PE FLUX/(A-autor: Isabela Paulescu, editor: Karina Olteanu, editor online: Ady Ivaşcu)

Sursa foto: Asociaţia "Prietenii Berzelor" din Cristian


populare
astăzi

1 Străpungerea iminentă a primei galerii din cel mai mare tunel rutier al României, pe A1 Lugoj-Deva

2 Dezbatere pe litoral / De ce românii sunt „manierați” în străinătate, dar „țărani sadea” acasă?

3 Hopa, ce se întâmplă în Rusia?

4 Un turist român a testat modelul „șezlong gratuit” din Thassos: Cât a costat consumația

5 Când Dunărea se traversa la pas: Trei veri istorice de foc au pârjolit Europa