Sibiu: Sute de oameni cu genţi de voiaj, la protestul mut din faţa sediului PSD

Sute de sibieni cu genţi de voiaj au participat duminică, la un flash-mob, care a avut în faţa sediului PSD din municipiu, cu mesajul că nu doresc să emigreze din România, potrivit paginii de socializare a evenimentului.

Copii, tineri, vârstnici au venit la ora 12.00 la protestul mut din faţa sediului PSD, care are loc pentru a şaptea zi consecutiv.

"Tematica e legată de faptul ca mulţi români, tineri în special, sunt atât de dezamăgiţi de situaţia politică actuală şi revoltaţi de modificările aduse legilor Justiţiei (şi implicaţiile lor), încât se gândesc serios să plece din ţară, să emigreze. Vorbim despre tineri, familii, destine. Ca de obicei, ne vedem la ora 12:00 fix. Aducem cu noi trollere / genţi de voiaj. Ce vrem sa transmitem? Suntem încă aici. Nu am emigrat, pentru ca ne pasă", au anunţat organizatorii protestului.

Denumit "vă vedem din sibiu", protestul inedit are loc în Piaţa Huet din centrul istoric al oraşului, într-o zonă numită de participanţi, "zonă liberă de corupţie".

Protestatarii, care stau în faţa sediului PSD de o săptămână, intenţionează să continue acţiunea. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

3 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

4 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric

5 Cum și-a construit Radu Mazăre resortul de 1,5 milioane de euro din Madagascar: O provocare mai mare decât cele trei mandate din Constanța