Sigmar Gabriel avertizează Rusia să nu se amestece în alegerile din Germania

Ministrul de externe german Sigmar Gabriel a avertizat joi Rusia să nu se amestece în desfășurarea viitoarelor alegeri federale din țara sa, programate pentru 24 septembrie, în contextul acuzațiilor legate de ingerințele Moscovei în campania prezidențială din SUA, transmite DPA.

"Printre politicienii germani a existat o presupunere că serviciile noastre de comunicații nu sunt complet libere de interesele altor state de a fi foarte bine informate", a declarat Gabriel, referindu-se la alegații anterioare cu privire la spionarea de către SUA a unor politiceni germani.

Germania se va apăra împotriva tentativelor "de a interfera cu comunicațiile într-un mod în care se încearcă influențarea opiniei publice", a menționat Sigmar Gabriel într-o conferință de presă la Moscova, în prezența omologului său rus Serghei Lavrov.

Alegerile din Germania trebuie să rămână "neinfluențate" de astfel de tentative, a subliniat șeful diplomației de la Berlin.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Rețeaua caschetelor roșii...

2 România este năclăită de astfel de specimene

3 Ilie Bolojan, aplaudat în Cetatea Oradea, când a ieșit dintr-un restaurant alături de partenera sa. Reacția oamenilor a devenit virală

4 Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”

5 Declarație șoc de la Kremlin / Putin anunță că războiul din Ucraina „se apropie de sfârșit”. Condiția pusă pentru întâlnirea cu Zelenski