Siria: Fratele micuțului Omran ar fi murit într-un spital din Alep din cauza rănilor

Fratele lui Omran, băiețelul de 4 ani fotografiat plin de praf și acoperit de sânge într-o ambulanță după un bombardament la Alep, a murit sâmbătă din cauza rănilor suferite în același atac, a declarat pentru DPA jurnalistul care a realizat fotografia ce a stârnit o emoție vie în întreaga lume.

"Ali, în vârstă de zece ani, a murit într-un spital din Alep din cauza rănilor suferite la abdomen" în atacul aerian, a declarat Mahmoud Raslan.

"Ali a fost operat în ziua atacului... el era stabil ieri, însă astăzi starea lui de sănătate s-a deteriorat și l-am pierdut", a spus Raslan, care a afirmat că a transmis condoleanțe familiei lui Omran.

Imaginile cu Omran, singur într-o ambulanță, cu privirea goală, plin de praf și acoperit de sânge, au făcut înconjurul lumii, provocând furie și o puternică emoție.

Cei doi copii, împreună cu părinții lor și alți doi frați, au fost salvați de sub dărâmături în cartierul rebel Qaterji după un atac aerian miercuri. Cartierele din estul orașului Alep, controlate de rebeli, sunt în mod regulat vizate de forțele aeriene ale regimului de la Damasc sau de aviația rusă.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Româncă șocată de prețuri în St. Moritz, cea mai scumpă stațiune din Elveția. Cât a plătit pentru o felie de pizza

3 BREAKING Ședință tensionată la PNL! Cele două tabere conturate în partid au dus prima luptă în spatele ușilor închise

4 Femeie de afaceri din România, țepuită de 2,5 milioane de dolari de un escroc care se dădea drept prințul moștenitor al Dubaiului

5 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim? / Un indiciu că ținta Curții de Apel București este suspendarea din CCR, pe 10 februarie, doar a lui Da…