SJU Suceava: 11 medici de la Boli Infecţioase, Pneumologie, Ortopedie şi UPU au fost confirmaţi cu COVID-19

Un număr de 11 medici au fost confirmaţi pozitiv la noul coronavirus şi sunt internaţi în prezent în Secţia de Boli Infecţioase din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava, informează Biroul de presă al unităţii medicale.

Medicii sunt din secţiile Boli Infecţioase, Pneumologie şi Ortopedie, precum şi de la Unitatea Primiri Urgenţe (UPU).

Sursa citată precizează că măsurile luate sunt: izolarea medicilor la domiciliu şi apoi internarea în funcţie de agravarea simptomatologiei, înlocuirea medicilor cu personal existent şi tratarea acestora conform protocolului.

Totodată, în magazia SJU Suceava se află 725 de kit-uri de echipamente medicale care vor fi repartizate pe secţii şi vor fi utilizate conform planului de măsuri pentru pregătirea spitalelor în contextul pandemiei, se mai arată în informarea menţionat AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA