Sluga de la Justiție anunță că va ataca la CCR decizia președintelui! Se vede că textul era deja scris!

Sluga de la Justiție anunță că va ataca la CCR decizia președintelui! Se vede că textul era deja scris! Anunțul a fost făcut, pe Facebook, la un minut după ce șeful statului a spus că nu acceptă propunerea de revocare înaintată de Toader la începutul anului. 

Ce scrie sluga penalilor pe Facebook:

„În condițiile în care Președintele României nu are abilitarea legală și nici competențele funcționale de evaluare a activității profesionale și manageriale desfășurate de procurorul șef al DNA;
În condițiile în care argumentele care au stat la baza declanșării procedurii de revocare au devenit mai actuale și mai consistente;
Văzând legislația aplicabilă în acest domeniu;
Valorificând jurisprudența instanței de contencios constituțional,

Vom sesiza Curtea Constituțională cu privire la refuzul Președintelui de revocare din funcție a procurorului șef al DNA !” 

Președintele Klaus Iohannis a anunțat luni că nu va da curs cererii ministrului Justiției privind revocarea șefei DNA, Laura Codruța Kovesi, afirmând că motivele invocate de Tudorel Toader, care „în mare parte nici nu corespund prevederilor legale„, nu au fost „de natură să îl convingă”.



populare
astăzi

1 SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze

2 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

3 Grinzi de oțel „îndoite ca niște țigări” în fostul sediu al Pfizer din New York

4 De citit...

5 Putin, ajuns la capăt de drum în Ucraina / Dictatorul rus nu mai are decât două alternative