ȘOC! Luxemburg își DUBLEAZĂ prezența militară în Mali din SOLIDARITATE cu Franța: Mai trimite un soldat...

Luxemburg a decis sa trimita un al doilea militar in Mali, in virtutea "clauzei de solidaritate” europene invocate de Franta in UE pentru riposta contra gruparii Stat Islamic, informeaza AFP.

Marele Ducat va trimite acest militar suplimentar in cadrul misiunii formate de UE in Mali la inceputul anului 2016.

Luxemburghezul trimis va consilia fortele armate maliene.

Acest trimis suplimentar “va dubla prezenta militara luxemburgheza in zona”, se precizeaza intr-un comunicat.

Micuta tara europeana ofera si capacitati de transport strategic in cadrul programului desfasurat de NATO, dar si contributii financiare “in favoarea armatei maliene si pentru lupta contra extremismului”.

Valoarea totala a angajamentului luxemburghez se ridica la 2 milioane de euro.


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 VIDEO Turcia tace și face...

5 „Eu i-am făcut plângerea penală”. Consilierul lui Ilie Bolojan dezvăluie că l-a reclamat pe Robert Negoiță la DNA