Sociologul Mirel Palada, cercetat penal; era băut la volan şi a refuzat recoltarea de sânge (surse)

Sociologul Mirel Palada s-a ales cu dosar penal după ce a refuzat să îi fie prelevate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge, în urma unui control în trafic efectuat de poliţiştii Brigăzii Rutiere, conform unor surse judiciare.

"În data de 8 octombrie, în jurul orei 23,30, poliţişti din cadrul Brigăzii Rutiere aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu pe raza Sectorului 2 au oprit pentru control un autovehicul condus de un bărbat în vârstă de 47 de ani. Având în vedere faptul că şoferul emana halenă alcoolică, poliţiştii i-au solicitat să sufle în aparatul alcooltest, însă acesta a refuzat", se arată într-un comunicat al Brigăzii Rutiere.

În acest context, bărbatul a fost condus la sediul INML"Mina Minovici", unde a refuzat să-i fie prelevate mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei în sânge.

"În cauză s-a întocmit dosar de cercetare penală în conformitate cu prevederile art. 337 din Codul penal", mai arată sursa citată. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

3 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko