Șofer român de TIR, amendat cu peste 5 milioane de euro și condamnat la un an de închisoare în Franța

Un șofer român de TIR, în vârstă de 40 de ani, a fost condamnat, în Franța, la un an de închisoare și la plata unei amenzi de peste cinci milioane de euro, după ce a fost prins cu 10 tone de țigări de contrabandă.

Un șofer român de TIR a fost condamnat la un an de închisoare. FOTO Shutterstock (Arhivă)

Un șofer român de TIR a fost condamnat la un an de închisoare. FOTO Shutterstock (Arhivă)

Bărbatul a fost prins de vameșii francezi în nordul țării, încercând să introducă marfa din Belgia. Atât TIR -ul, cât și țigările au fost confiscate.

Șoferul român , care are 14 ani experiență în transport internațional, a afirmat în fața judecătorilor că a îndeplinit ordinele. Autoritățile franceze sunt de părere că șoferul român face parte dintr-o rețea de contrabandă cu țigări contrafăcute.

Sentința pe care a primit-o nu este definitivă, acesta poate face recurs.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți

5 Detaliul de la strângerea de mână dintre Trump și Xi Jinping care i-a uimit pe experții în limbajul corpului