Sondaj: 51% dintre români vor cumpăra cel puţin un produs de Black Friday

Sondaj: 51% dintre români vor cumpăra cel puţin un produs de Black Friday

Peste jumătate dintre românii (51%) cu vârste între 18 şi 65 de ani plănuiesc să cumpere cel puţin un produs cu ocazia Black Friday, în timp ce nouă din zece persoane chestionate spun că au auzit de acest eveniment de shopping, arată rezultatele unui studiu realizat de Kantar Millward Brown România, publicat joi.

În acest context, datele arată un interes în creştere pentru achiziţia de televizoare, frigidere, aragazuri, electrocasnice incorporabile şi articole din gama home&deco. De asemenea, pe lista de dorinţe se află articole precum telefoane mobile, articole vestimentare, încălţăminte şi laptopuri.

Conform cercetării, pentru a achiziţiona articolele pe care şi le doresc, românii vor căuta cele mai bune oferte atât în magazinele online, cât şi în retailul tradiţional. Clasamentul magazinelor considerate pentru a face cumpărături în ziua cu cele mai multe reduceri este condus de eMAG, urmat de Altex şi Flanco.

Sondajul a fost realizat la nivel naţional, pe un eşantion reprezentativ de 2.019 respondenţi din mediul rural şi urban, cu vârsta cuprinsă între 18 şi 65 de ani. Interviurile, realizate prin metoda CATI, s-au derulat în perioada 18 - 24 octombrie 2018, iar eroarea de eşantionare este de +/- 2,2%.

Kantar Millward Brown este o agenţie de cercetare de top la nivel mondial, specializată în evaluarea eficienţei reclamelor, a comunicării strategice, canalelor media şi digitale şi asupra valorii mărcilor.

Agenţia operează în peste 55 de ţări şi face parte din grupul Kantar al WPP, unul dintre cei mai mari furnizori de date, insight-uri şi consultanţă la nivel mondial. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma