Sondaj IMAS/PSD continuă prăbușirea, dar ia de mână și partidul lui Ponta!

Sondaj IMAS/PSD continuă prăbușirea, dar ia de mână și partidul lui Ponta!

Liberalii conduc în topul preferințelor românilor, cota electorală a PNL fiind în ușoară creștere față de luna precedentă, potrivit  ultimului sondaj IMAS, realizat la comanda Europa FM.

​Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri parlamentare, 34,7% dintre alegători spun că ar vota PNL, iar 19,6% – cu PSD. Pentru liberali este o apreciere de peste un punct procentual, de la 33,6% luna trecută.

PSD, în schimb, scade, în aceeaşi măsură: 19,6% din intenţiile de vot acum faţă de 20,8% în august.

Alianţa USR Plus e creditată cu 17% din voturile celor care spun că ar merge la vot dacă ar fi alegeri parlamentare duminica viitoare. Pro România scade, fiind creditat cu 9,5% din intenţiile de vot, iar UDMR se menţine peste pragul electoral, după câteva luni în care coborâse sub el, potrivit sondajului IMAS.

Celelalte partide nu ar intra în Parlament, înregistrând sub 5%, potrivit sondajului realizat de IMAS în această lună: PMP – 4,5%, ALDE – 3%.

Sondajul a fost realizat de IMAS, la comanda Europa FM, în perioada 7 – 23 septembrie pe un eşantion de 1010 persoane şi are o marjă de eroare de 3,1%.







 




populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma