Spania: Imamul din grupul care a pregătit atentatele este mort (poliția)

Imamul Abdelbaki Es Satty, suspectat că ar fi putut fi liderul celulei teroriste care a organizat atacurile de la Barcelona și din stațiunea vecină Cambrils, a murit în explozia unei case din localitatea Alcanar, a anunțat luni seară șeful poliției catalane, citate de AFP.

"Resturile imamului erau acolo", a declarat în cursul unei conferințe de presă la Barcelona maiorul Josep Lluis Trapero, referindu-se la casa în care grupul a pregătit atacurile, distrusă de o deflagrație de proporții miercuri seară la 200 de kilometri de Barcelona, cu 24 de ore înainte de atentatele care au făcut 15 morți.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mitropolitul Basarabiei a demisionat după apariția unor imagini în care ar întreține relații sexuale cu un bărbat

2 O fată de 15 ani a fost omorâtă după ce a refuzat să se mărite cu un văr. Calvarul prin care a trecut adolescenta

3 SURSE Nicușor Dan ar putea desemna noul premier în următoarele 48 de ore

4 „Ion Iliescu a guvernat prin război hibrid înainte ca acesta să fie inventat oficial”

5 Un fost pușcaș marin din SUA care a luptat în Ucraina lansează un avertisment pentru NATO: „O companie ucraineană ar învinge una americană”