Spania: Primul caz de infectare cu varianta braziliană a coronavirusului, depistat în regiunea Madrid

Un prim caz de infectare cu varianta braziliană a coronavirusului a fost depistat în regiunea capitalei spaniole Madrid, au anunţat vineri autorităţile regionale, potrivit France Presse.

În Spania, unde regiunile au competenţe în domeniul sănătăţii, este pentru prima dată când un caz de contaminare cu varianta braziliană este confirmat oficial de o regiune.

Cel puţin două cazuri de infectare cu varianta sud-africană au fost depistate recent.

Primul caz cu varianta braziliană este al unui bărbat de 44 de ani sosit din ţara sud-americană la 29 ianuarie pe aeroportul din Madrid, au precizat autorităţile regionale într-un comunicat.

După ce se urcase în avion cu un test PCR negativ, bărbatul a fost testat pozitiv la sosire, după care analizele suplimentare au depistat varianta braziliană a virusului.

Acest anunţ intervine în contextul în care guvernul spaniol a limitat strict începând de miercuri sosirile din Africa de Sud sau Brazilia.

În Spania este deja larg răspândită varianta britanică, fiind deja identificate 449 de cazuri, conform Ministerului Sănătăţii.

Autorităţile sanitare apreciază însă că cifra este subevaluată şi că această variantă ar putea deveni predominantă în Spania în cursul lunii martie.AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

2 Foarte interesante amănunte...

3 Povestea de film a celui „incredibil de prost”. Cum a reușit un puști de 20 de ani să devină un adevărat agent 007 în iadul din Vietnam

4 Ideologul Kremlinului avertizează asupra riscului unei înfrângeri a Rusiei și pledează pentru răpirea lui Zelenski

5 VIDEO Imagini în premieră cu primul nod rutier pe trei niveluri din România