Spania: Un individ arestat după ce a deschis focul într-un campus din Ţara Bascilor, fără răniţi

Un tânăr de 21 de ani a fost arestat miercuri după ce a tras mai mult de zece de focuri cu o armă de vânătoare într-o universitate din Ţara Bascilor, în nordul Spaniei, fără a răni pe cineva, au făcut cunoscut surse din cadrul poliţiei, notează AFP.

Cu puţin înainte de orele 19.00 (17.00 GMT), un individ înarmat cu o puşcă a pătruns în campusul Facultăţii de Ştiinţe şi Tehnologie din oraşul Leioa.

"A tras peste zece focuri sau chiar mai mult" spre faţada facultăţii, a declarat pentru AFP o purtătoare de cuvânt a poliţiei basce.

"Individul a fost arestat", a adăugat ea, fără a preciza identitatea suspectului sau dacă era student la universitate.

"Nu s-au înregistrat răniţi", a subliniat poliţia bască pe Twitter, menţionând desfăşurarea "unui dispozitiv important poliţienesc pentru a asigura securitatea tuturor studenţilor, profesorilor şi altor membri ai personalului".

Potrivit cotidianului El Pais, autorul atacului armat i-a spus unei femei de serviciu: "Nu vreau să fac rău nimănui, doar universităţii". AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Un avion F-35 „stealth” s-a prăbușit lângă baza militară devenită faimoasă cu filmul „Top Gun”

2 Vârsta de pensionare va urca la 67 de ani, cu o creștere majoră pentru femei

3 Patria Prima cere verificarea lui Marian Godină: întrebări despre statut, venituri și apariții publice

4 Citiți ce spune omul ăsta! / „Decizia inițială a Fitch a fost de retrogradare. Ne-au mai păsuit câteva luni / În 10.000 de dosare a încetat urmărirea pena…

5 Răsturnare de situație / Șeful DNA contrazice Parchetul general și afirmă că decizia CJUE privind prescripția se aplică și în cazurile de corupție