SPAŢIU/IMAGINEA SĂPTĂMÂNII: Perspectiva unui astronaut asupra locului său de muncă

La 26 iunie 2020 astronauţii Bob Behnken şi Chris Cassidy au finalizat cu succes prima dintre cele două misiuni extravehiculare pentru înlocuirea unor baterii.

Această imagine a fost postată de Bob Behnken pe contul său de Twitter, alături de comentariul: "Ieri, @Astro_SEAL a realizat această fotografie a locului nostru de muncă de pe @Space_Station - @SpaceX 's Crew Dragon şi @JAXA_en 's HTV. Nu este o perspectivă deloc rea pentru un loc de muncă..."

În timpul misiunii extravehiculare, Behnken şi Cassidy au îndepărtat 5 dintre cele 6 baterii îmbătrânite, pe bază de nichel-hidrogen, pentru unul dintre cele două circuite energetice de la tribordul 6 ISS, şi au instalat în loc baterii noi litiu-ion.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului