Spitalul Universitar de Urgență Militar Central Dr. Carol Davila a realizat prima prelevare de cord din istoria sa medicală

Spitalul Universitar de Urgență Militar Central Dr. Carol Davila a realizat astăzi prima prelevare de cord din istoria sa medicală în cadrul Programului Național de Transplant. Donatorul a fost o pacientă internată în stare critică în secția ATI în vârstă de 20 de ani, declarată în moarte cerebrală pe baza diagnosticelor formulate de o echipă medicală multidisciplinară. După prelevare, inima a ajuns să fie transplantată la Spitalul Clinic de Urgență Floreasca, aceasta reprezentând o realizare a echipei medicale – reluarea activității de transplant cardiac după o perioadă de 20 de ani de întrerupere, ne-a transmis reporterul RRA, Adriana Turea./geftene/gpodea

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 14 ianuarie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade