SRI: Respingem categoric orice încercare de a implica Serviciul în dispute politice, în numirea premierului

SRI: Respingem categoric orice încercare de a implica Serviciul în dispute politice, în numirea premierului

Serviciul Român de Informații respinge ''speculațiile'' apărute în spațiul public referitoare la o presupusă implicare a SRI în desemnarea premierului României, considerându-le ''denigratoare și menite să afecteze imaginea instituțiilor fundamentale dintr-un regim democratic''.

"Respingem categoric orice încercare de a implica SRI în dispute politice, în numirea premierului României sau alte acțiuni care nu țin de misiunile asumate potrivit cadrului legal. Considerăm aceste afirmații din spațiul public denigratoare și menite să afecteze imaginea instituțiilor fundamentale dintr-un regim democratic. SRI își reafirmă determinarea de a rămâne echidistant, neimplicat politic și concentrat pe îndeplinirea misiunilor sale cu respectarea strictă a legii", precizează SRI într-un comunicat transmis luni.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Duplicitate de doi lei, ca la CCR / Priviți, „Olguțel” a votat cu Mercosur, la fel ca 9 din cei 11 pesediști din PE!

2 Momentul în care Trump citește din greșeală cu voce tare un bilet primit de la Marco Rubio la o întâlnire cu giganții petrolieri

3 „Asistăm la sfârșitul unei ere și asta privește și România”. Americanii schimbă regulile jocului: cine urmează după Venezuela

4 VIDEO „Am militat ca România să treacă la euro cât mai rapid. A fost o rezistență incredibilă, interese să rămânem așa”

5 Două românce, prinse la Otopeni cu bani, bijuterii și ceasuri în valoare totală de 3 milioane euro