Stare de urgenţă declarată în New York pentru a combate răspândirea coronavirusului

Primarul New York-ului Bill de Blasio a declarat joi stare de urgenţă pentru a combate epidemia de coronavirus, ceea ce-i permite să utilizeze noi prerogative în timp ce numărul de cazuri de infectare confirmate a crescut la 95 în oraş, relatează Reuters.

"Ultimele 24 de ore au fost foarte, foarte îngrijorătoare", a declarat el în cadrul unei conferinţe de presă. Bill de Blasio nu a emis imediat noi reglementări, dar a afirmat că susţine un anunţ al guvernatorului de New York, Andrew Cuomo, prin care a interzis adunările cu peste 500 de persoane.AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?