Stat Islamic revendică atentatul sângeros din Pakistan, soldat cu 66 de morți

Gruparea Stat Islamic (SI) a revendicat atentatul sângeros comis luni la un spital din orașul pakistanez Quetta (sud-vest), soldat cu 66 de morți, relatează agenția DPA.

O celulă a grupării SI din regiunea Khurassan, ce se întinde în Pakistan și în Afganistan, s-a aflat în spatele atacului, a declarat pentru DPA o sursă apropiată grupării.

La spitalul din Quetta se strânseseră mai mulți avocați pentru a ridica trupul neînsuflețit al șefului Baroului din provincie, care a fost împușcat în aceeași zi.

Stat Islamic a mai revendicat în trecut atacuri în Pakistan, dar acesta este primul revendicat în statul Balucistan (sud-vest).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Acesta este PSD, oameni buni! / În premieră, un membru al conducerii unei companii de stat își pierde accesul la documente secrete și trebuie dat afară

2 „Varză în capul lui! Păcăliciul experților, dat afară și de la Antena!” / Iancu Guda, taxat de Răzvan Pascu pentru postările despre Orientul Mijlociu

3 Ce se întâmplă? / Şefa serviciilor secrete americane îl contrazice pe Trump și spune că Iranul nu a încercat să reia programul nuclear după bombardament…

4 „Israelul asasinează pe oricine poate negocia cu Statele Unite. Agenda lor este diferită de cea a lui Trump”

5 CULISE Cum a „învins” Grindeanu la negocierile cu Bolojan