Statele Unite anulează viza procurorului-şef al Curţii Penale Internaţionale

Statele Unite anulează viza procurorului-şef al Curţii Penale Internaţionale

Statele Unite au anulat viza procurorului-şef al Curţii Penale Internaţionale (CPI), gambiana Fatou Bensouda, transmite dpa. Biroul acesteia a confirmat vineri agenţiei informaţia respectivă.

Statele Unite încearcă să evite deschiderea unei anchete a CPI privind posibile infracţiuni comise de militarii americani în Afganistan.

Bensouda va putea în continuare să meargă la New York, când trebuie să prezinte rapoarte Consiliului de Securitate al ONU, a precizat o purtătoare de cuvânt a magistratei. Activitatea procurorului va continua în ciuda problemei cu viza.

Procururul-şef al CPI a cerut aprobarea judecătorească pentru o anchetă oficială, susţinând că există suficiente dovezi privind crime de război şi privind tortura şi brutalităţile la care au fost supuşi prizonierii de către de militari americani şi angajaţi ai Agenţiei Centrale de Informaţii (CIA) a SUA, în 2003 şi 2004.

Secretarul de stat american, Mike Pompeo, ameninţase deja că va anula vizele tuturor angajaţilor CPI.

Statele Unite nu sunt semnatare ale statutului CPI şi nu recunosc legitimitatea acestei instanţe.

CPI anchetează şi judecă crime de război şi crime împotriva umanităţii, pe baza Statului de la Roma, semnat de 122 de ţări (inclusiv toţi membrii Uniunii Europene) şi intrat în vigoare în 2002. AGERPRES


populare
astăzi

1 Un exemplar de vază al sinecurismului PSD

2 De ce se urăsc visceral rușii și ucrainenii? Un fost șef al spionilor români explică paradoxul care le scapă altor analiști

3 VIDEO Monica Tatoiu acuză că a fost „scuipată şi ameninţată” în faţa poliţiştilor după o reclamație. Poliţia Capitalei o contrazice

4 BREAKING Document / De ce tertip legal s-a folosit Savonea în cazul Cameliei Bogdan, unde miza este revizuirea sentinței de recuperare a prejudiciului d…

5 VIDEO Un mort și mai mulți răniți la Craiova după un conflict între interlopi!