Statele Unite au depășit pragul de 1 milion de cazuri de coronavirus

Peste un milion de persoane (1.010.507) au fost infectate cu noul coronavirus în Statele Unite de la începutul epidemiei, potrivit centralizării realizate pe site-ul  Worldometers.info .

Bilanţul deceselor provocate de COVID-19 pe teritoriul SUA în ultimele 24 de ore a fost de 1.303, notează AFP, preluată de Agerpres.
Mai mult de un sfert din cele 210.000 de victime făcute de pandemie la nivel global s-a produs în SUA. Astfel, bilanţul deceselor provocate de noul coronavirus de la începutul epidemiei a atins luni cifra de 56.144.
"Nu vom uita niciodată acei oameni care au fost sacrificaţi din cauza incompetenţei sau poate a altceva", a afirmat luni preşedintele Donald Trump în conferinţa de presă de la Casa Albă, insinuare la adresa rolului pe care preşedintele americane susţine că l-ar fi avut China în răspândirea epidemiei la nivel global.

Urmărește mai jos, în timp real, evoluția pandemiei în Europa și în lume:


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania