Statele Unite au depășit pragul de 1 milion de cazuri de coronavirus

Peste un milion de persoane (1.010.507) au fost infectate cu noul coronavirus în Statele Unite de la începutul epidemiei, potrivit centralizării realizate pe site-ul  Worldometers.info .

Bilanţul deceselor provocate de COVID-19 pe teritoriul SUA în ultimele 24 de ore a fost de 1.303, notează AFP, preluată de Agerpres.
Mai mult de un sfert din cele 210.000 de victime făcute de pandemie la nivel global s-a produs în SUA. Astfel, bilanţul deceselor provocate de noul coronavirus de la începutul epidemiei a atins luni cifra de 56.144.
"Nu vom uita niciodată acei oameni care au fost sacrificaţi din cauza incompetenţei sau poate a altceva", a afirmat luni preşedintele Donald Trump în conferinţa de presă de la Casa Albă, insinuare la adresa rolului pe care preşedintele americane susţine că l-ar fi avut China în răspândirea epidemiei la nivel global.

Urmărește mai jos, în timp real, evoluția pandemiei în Europa și în lume:


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență