Statele Unite au depășit pragul de 1 milion de cazuri de coronavirus

Peste un milion de persoane (1.010.507) au fost infectate cu noul coronavirus în Statele Unite de la începutul epidemiei, potrivit centralizării realizate pe site-ul  Worldometers.info .

Bilanţul deceselor provocate de COVID-19 pe teritoriul SUA în ultimele 24 de ore a fost de 1.303, notează AFP, preluată de Agerpres.
Mai mult de un sfert din cele 210.000 de victime făcute de pandemie la nivel global s-a produs în SUA. Astfel, bilanţul deceselor provocate de noul coronavirus de la începutul epidemiei a atins luni cifra de 56.144.
"Nu vom uita niciodată acei oameni care au fost sacrificaţi din cauza incompetenţei sau poate a altceva", a afirmat luni preşedintele Donald Trump în conferinţa de presă de la Casa Albă, insinuare la adresa rolului pe care preşedintele americane susţine că l-ar fi avut China în răspândirea epidemiei la nivel global.

Urmărește mai jos, în timp real, evoluția pandemiei în Europa și în lume:


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

4 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

5 Culisele unui schimb de prizonieri ca în filme. Cine este femeia predată Rusiei la pachet cu trădătorul Bălan