SUA – Celebra avocată Sarah Weddington a încetat din viață la 76 de ani

Sarah Weddington, avocata americană care în anii ’20 a câștigat în instanță dreptul la avort al femeilor de pe teritoriul SUA, a încetat din viață la vârsta de 76 de ani. În urmă cu câțiva ani, dna Weddington a admis că dreptul pentru care a luptat ar putea fi eradicat de o Curte Supremă de Justiție care este tot mai conservatoare./cstoica/sdm2

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 27 decembrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi?

3 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”