SUA autorizează primul test COVID-19 la domiciliu şi fără prescripţie medicală (FDA)

Administraţia americană pentru alimente şi medicamente (FDA) a anunţat marţi că autorizează comercializarea în Statele Unite a primului test pentru COVID-19 la domiciliu şi fără prescripţie medicală, relatează AFP.

Autorizarea testului, care va putea indica prezenţa virusului în 20 de minute şi care va costa aproximativ 30 de dolari, este un ''pas major'' în lupta împotriva COVID-19, a declarat directorul FDA, Stephen Hahn.

Acest test este fabricat de compania Ellume, din California, care intenţionează să lanseze pe piaţă trei milioane de unităţi în ianuarie şi alte câteva milioane în următoarele luni.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

2 Profesoara româncă rupe tăcerea despre legătura sa cu Jeffrey Epstein: „Aș vrea să nu-l fi cunoscut niciodată. Sunt revoltată de depravarea sa”

3 „Un mic trădător de țară”. Apropiat al lui Trump, acuzații explozive din SUA: George Simion a făcut lobby pentru scoaterea României din Visa Waiver

4 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”

5 Țara în care am ajuns să trăim...