SUA cer Iranului ridicarea restricţiilor pe reţelele de socializare (responsabil american)

SUA au cerut marţi Iranului să ridice restricţiile de utilizare a reţelelor de socializare Instagram şi Telegram şi au recomandat cetăţenilor iranieni să utilizeze reţelele virtuale private (VPN) pentru a evita blocarea acestor aplicaţii, relatează AFP.

'Oamenii din Iran ar trebui să aibă acces la aceste site-uri datorită VPN', a declarat Steve Goldstein, un înalt responsabil al Departamentului de Stat american.

Preşedintele american Donald Trump a denunţat marţi regimul 'brutal şi corupt' aflat la putere în Iran , în cea de-a şasea zi a unei mişcări de protest marcată de violenţe în ţară. 'Iranienii acţionează în sfârşit împotriva regimului iranian brutal şi corupt', a scris Trump într-un mesaj difuzat pe Twitter.AGERPRES/( AS - editor: Violeta Gheorghe, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan