SUA cer Iranului ridicarea restricţiilor pe reţelele de socializare (responsabil american)

SUA au cerut marţi Iranului să ridice restricţiile de utilizare a reţelelor de socializare Instagram şi Telegram şi au recomandat cetăţenilor iranieni să utilizeze reţelele virtuale private (VPN) pentru a evita blocarea acestor aplicaţii, relatează AFP.

'Oamenii din Iran ar trebui să aibă acces la aceste site-uri datorită VPN', a declarat Steve Goldstein, un înalt responsabil al Departamentului de Stat american.

Preşedintele american Donald Trump a denunţat marţi regimul 'brutal şi corupt' aflat la putere în Iran , în cea de-a şasea zi a unei mişcări de protest marcată de violenţe în ţară. 'Iranienii acţionează în sfârşit împotriva regimului iranian brutal şi corupt', a scris Trump într-un mesaj difuzat pe Twitter.AGERPRES/( AS - editor: Violeta Gheorghe, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului