SUA cer Iranului ridicarea restricţiilor pe reţelele de socializare (responsabil american)

SUA au cerut marţi Iranului să ridice restricţiile de utilizare a reţelelor de socializare Instagram şi Telegram şi au recomandat cetăţenilor iranieni să utilizeze reţelele virtuale private (VPN) pentru a evita blocarea acestor aplicaţii, relatează AFP.

'Oamenii din Iran ar trebui să aibă acces la aceste site-uri datorită VPN', a declarat Steve Goldstein, un înalt responsabil al Departamentului de Stat american.

Preşedintele american Donald Trump a denunţat marţi regimul 'brutal şi corupt' aflat la putere în Iran , în cea de-a şasea zi a unei mişcări de protest marcată de violenţe în ţară. 'Iranienii acţionează în sfârşit împotriva regimului iranian brutal şi corupt', a scris Trump într-un mesaj difuzat pe Twitter.AGERPRES/( AS - editor: Violeta Gheorghe, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania