SUA cer Iranului ridicarea restricţiilor pe reţelele de socializare (responsabil american)

SUA au cerut marţi Iranului să ridice restricţiile de utilizare a reţelelor de socializare Instagram şi Telegram şi au recomandat cetăţenilor iranieni să utilizeze reţelele virtuale private (VPN) pentru a evita blocarea acestor aplicaţii, relatează AFP.

'Oamenii din Iran ar trebui să aibă acces la aceste site-uri datorită VPN', a declarat Steve Goldstein, un înalt responsabil al Departamentului de Stat american.

Preşedintele american Donald Trump a denunţat marţi regimul 'brutal şi corupt' aflat la putere în Iran , în cea de-a şasea zi a unei mişcări de protest marcată de violenţe în ţară. 'Iranienii acţionează în sfârşit împotriva regimului iranian brutal şi corupt', a scris Trump într-un mesaj difuzat pe Twitter.AGERPRES/( AS - editor: Violeta Gheorghe, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență