SUA: Departamentul de Securitate Internă impune angajaţilor portul obligatoriu al măştii

Departamentul de Securitate Internă american a anunţat miercuri că toţi angajaţii săi, indiferent de statutul vaccinal, vor trebui să poarte masca în interior şi să păstreze distanţarea fizică, informează Reuters.

Departamentul a declarat că această măsură intră în vigoare de miercuri.

În timp ce variantă virulentă Delta a coronavirusului se extinde în părţi ale Statelor Unite şi imunizările întârzie, guvernul federal se luptă din nou să contracareze pandemia începută în urmă cu mai bine de un an, în speranţa de a evita viitoare lockdown-uri la nivel naţional.

Centrul pentru Prevenirea şi Controlul Bolilor a declarat marţi că persoanele vaccinate ar trebui să poarte măşti în anumite situaţii, inclusiv şcoli, şi administraţia preşedintelui Joe Biden a cerut luni ca toţi angajaţii Departamentului pentru Afacerile Veteranilor să primească vaccin.

Se aşteaptă ca Biden să anunţe joi noi mandate pentru agenţiile federale.AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...