SUA: Doi poliţişti au fost împuşcaţi mortal în Florida

Doi poliţişti au fost împuşcaţi mortal joi într-un restaurant din nordul Floridei unde aparent au fost prinşi într-o ambuscadă de un bărbat înarmat care şi-a pierdut la rândul său viaţa în cursul atacului, a indicat poliţia locală, citată de AFP.

Poliţiştii se aflau într-un restaurant din centrul oraşului Trenton, atunci când un suspect a tras asupra lor prin geam", a explicat Bobby Schultz, şeriful comitatului Gilchrist, într-un comunicat.

Când alţi poliţişti au sosit la faţa locului, ei au descoperit corpul fără viaţă al presupusului trăgător în exteriorul restaurantului şi pe cei doi poliţişti care au decedat în urma rănilor", a continuat şeriful, precizând că circumstanţele decesului agresorului nu sunt clare la acest moment.

"O anchetă este în curs", în special pentru a încerca să stabilească motivaţiile atacatorului, a relevat Schultz.

Preşedintele american, Donald Trump, a adresat într-un tweet "condoleanţe familiei, prietenilor şi colegilor" victimelor.



AGERPRES/ (AS - autor: Vicenţiu Purcărea, editor online: Adrian Dădârlat)

Sursa foto: Gilchrist County Sheriff's Office / Facebook


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență