SUA: Donald Trump a câștigat alegerile primare republicane din Nevada

Miliardarul american Donald Trump a câștigat alegerile primare republicane desfășurate marți în statul Nevada, înregistrând un avans considerabil în fața contracandidaților Ted Cruz și Marco Rubio, au anunțat principalele canale de televiziune americane, potrivit Reuters și AFP.

Posturile Fox News și CNN l-au dat câștigător pe Donald Trump cu 42% din voturile susținătorilor republicani, în timp ce Ted Cruz a obținut 23% din sufragii, iar Marco Rubio — 22%.

Ceilalți doi candidați republicani în cursa pentru nominalizarea la alegerile prezidențiale, Ben Carson și John Kasich, au obținut 8%, respectiv 4% din voturi.

Scrutinul republican din Nevada pentru nominalizarea la prezidențialele din SUA, prevăzute pentru 8 noiembrie, a durat patru ore și s-a încheiat marți la ora locală 21:00 (miercuri ora 05:00 GMT).

AGERPRES


populare
astăzi

1 Primele detalii concrete despre ancheta în care i-a fost confiscat telefonul lui Arafat

2 De citit...

3 Bolojan / Coaliția a ajuns la un acord pentru creșterea vârstei de pensionare pentru polițiști și militari

4 Priviți, procurorii au găsit 350.000 de euro în cutii de pantofi la fostul șef de cabinet al lui Grindeanu, actualul șef al Autorității Rutiere

5 Lovitură pentru Washington / Italia a refuzat accesul bombardierelor SUA la baza strategică din Sicilia, deși avioanele erau deja în aer