SUA: Donald Trump anunță renegocierea NAFTA

Președintele american Donald Trump a declarat că intenționează să discute în curând cu liderii de la Ottawa și Ciudad de Mexico, pentru a începe renegocierea Acordului de Liber Schimb în America de Nord (NAFTA) între SUA, Canada și Mexic, informează Reuters.

"Vom începe renegocierea NAFTA, a imigrației și a securității la frontiere", a afirmat Trump duminică.

NAFTA este în vigoare de 23 de ani. Trump a promis în timpul campaniei electorale că va renegocia acest tratat, pentru a obține condiții mai favorabile Statelor Unite.

Casa Albă a anunțat deja, sâmbătă, că prima întâlnire de după alegeri a lui Trump cu președintele mexican Enrique Pena Nieto va avea loc pe 31 ianuarie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului