SUA: Donald Trump anunță renegocierea NAFTA

Președintele american Donald Trump a declarat că intenționează să discute în curând cu liderii de la Ottawa și Ciudad de Mexico, pentru a începe renegocierea Acordului de Liber Schimb în America de Nord (NAFTA) între SUA, Canada și Mexic, informează Reuters.

"Vom începe renegocierea NAFTA, a imigrației și a securității la frontiere", a afirmat Trump duminică.

NAFTA este în vigoare de 23 de ani. Trump a promis în timpul campaniei electorale că va renegocia acest tratat, pentru a obține condiții mai favorabile Statelor Unite.

Casa Albă a anunțat deja, sâmbătă, că prima întâlnire de după alegeri a lui Trump cu președintele mexican Enrique Pena Nieto va avea loc pe 31 ianuarie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

4 O informație interesantă

5 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”