SUA: Donald Trump "jură credință" partidului republican

Miliardarul american Donald Trump, favorit republican în sondaje, "a jurat credință" joi, angajându-se să sprijine orice candidat ales de partid, după ce a planat amenințarea unei candidaturi independente dacă el nu va fi desemnat, relatează Reuters și AFP.

"Eu nu văd nicio circumstanță în care aș rupe acest angajament", a declarat magnatul imobiliar reporterilor la cartierul său general din Trump Tower în Manhattan (zgârie-nori în New York n.r.).

În timpul primei dezbateri a principalilor candidați ai partidului conservator de la începutul lunii august, el nu a exclus să se prezinte ca independent dacă nu va fi desemnat.

Când a fost întrebat în timpul dezbaterii dacă se angajează să nu se prezinte în afara partidului republican și să sprijine candidatul ce va fi desemnat, oricine ar fi, el a răspuns: "Nu voi face această promisiune în acest stadiu", amintește France Presse.

Angajamentul său de loialitate făcut joi este o victorie pentru Comitetul Național Republican în eforturile sale de a-l ține în frâu pe miliardar, care conduce sondajele de opinie dar deranjează tabăra republicană cu stilul său obraznic și atacurile neobișnuite la persoană asupra rivalilor, notează Reuters. AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 VIDEO Circotecă între RTV și Realitatea Plus la protestul minerilor

3 Fost șef MI6 / Iranul „a jucat destul de bine o mână slabă” și are „un avantaj strategic” în fața SUA după ce Trump ar fi pierdut inițiativa

4 „Nu este corect ca cineva să dea foc lumii, iar restul să înghită cenușa”

5 Judecați voi... / BNS refuză întâlnirea cu Bolojan pe motiv că are programată o ședință cu Grindeanu, dar îl acuză pe premier de „dispreț”...