SUA: Donald Trump se va întâlni cu aliații din NATO în luna mai (Casa Albă)

Donald Trump se va întâlni cu aliații din NATO în luna mai, a anunțat Casa Albă, duminică, după o convorbire telefonică între președintele american și secretarul general al Alianței transatlantice, Jens Stoltenberg, transmite AFP.

Trump și-a exprimat "susținerea fermă pentru NATO", dar a chemat membrii europeni să facă mai mult, precizează un comunicat al Casei Albe, adăugând că președintele Statelor Unite "a acceptat să participe la o reuniune a liderilor NATO în Europa, la sfârșitul lunii mai".

AGERPRES/ (AS — autor: Vicențiu Purcărea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului