SUA: Furat în asediul asupra Capitoliului, pupitrul lui Nancy Pelosi a reapărut în sala de şedinţe

Pupitrul preşedintei democrate a Camerei Reprezentanţilor Nancy Pelosi a reapărut miercuri la Capitoliu, după ce fusese furat cu o săptămână mai devreme în cursul asaltului partizanilor preşedintelui Donald Trump asupra Congresului SUA, notează AFP.

Fotografia unuia dintre protestatari în timp ce saluta cu mâna având un zâmbet larg pe faţă, purtând o şapcă Trump şi cu pupitrul sub braţ, a făcut înconjurul lumii.

Foto: (c) Kevin Dietsch/XINHUA


Repede identificat ca fiind Adam Johnson, un rezident din Florida, bărbatul a fost pus sub acuzare pentru pătrundere ilegală, comportament violent la Capitoliu şi furt, deşi pupitrul lui Nancy Pelosi a fost găsit a doua zi, abandonat pe un coridor.

Pupitrul urma să fie folosit în cursul unei ceremonii a Camerei Reprezentanţilor, miercuri seară, potrivit CNN. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

4 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”