SUA: Guvernul evaluzează o bază militară din Virginia pentru a caza copii migranţi

Guvernul american evaluează o bază militară din statul Virginia ca posibil loc de a caza copii migranţi neînsoţiţi, pe fondul unei înmulţiri accentuate a migranţilor care sosesc la frontiera SUA-Mexic, potrivit unei note a Departamentului de Sănătate şi Servicii Umane (HHS) al Statelor Unite, citată vineri de Reuters.

Un purtător de cuvânt al Pentagonului a confirmat că Fort Lee, bază a armatei americane în Virginia, este în curs de analiză.

Numărul de copii migranţi care ajung la frontiera de sud-vest a crescut în ultimele luni, punând presiune asupra adăposturilor gestionate de HHS, unde sunt cazaţi copiii înainte de a fi preluaţi de părinţii lor sau alţi sponsori din Statele Unite.

În această notă, HHS afirmă că trebuie urgent să găsească mai mult spaţiu de adăpost pentru minorii neînsoţiţi. Departamentul insistă că trebuie găsite "agresiv" soluţii la creşterea numărului de copii ce intră în ţară pe fondul pandemiei de COVID-19.AGERPRES


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la CCR! / Trei judecători denunță autosesizarea ilegală a Curții

2 Surpriză de proporții / Rusia ar fi golit celebrul depozit de explozibili de la Cobasna, din Transnistria, supranumit „Hiroshima Europei”!

3 Construcțiile uriașe de pe Autostrada A1 care schimbă Valea Oltului. Cum avansează lucrările la pasajul pentru urși și tuneluri

4 Septembrie se anunță mai cald decât de obicei: Vreme de vară în majoritatea țării

5 Râcă la PSD din cauza lui Georgescu...