SUA: Joe Biden a câştigat alegerile primare democrate din statul Illinois

Fostul vicepreşedinte american Joe Biden a câştigat marţi alegerile primare democrate din statul Illinois, potrivit estimărilor mass-media americane, având în continuare un avans lejer faţă de rivalul său socialist Bernie Sanders, ceea ce-i consolidează poziţia de favorit la obţinerea candidaturii Partidului Democrat pentru alegerile prezidenţiale americane din noiembrie, relatează AFP.

Candidatul moderat, învingător de asemenea în Florida, a câştigat o majoritate de 155 de voturi în acest stat industrial din nord-estul Statelor Unite, în care se află în special oraşul Chicago, al treilea ca mărime din SUA după New York şi Los Angeles.

Locuitorii din Arizona (vest) au fost, de asemenea, chemaţi la urne marţi pentru a-l alege pe adversarul lui Donald Trump în alegerile prezidenţiale din 3 noiembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

3 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

4 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie