SUA: Poliţia din Minneapolis va fi "destructurată"

Poliţia din Minneapolis va fi "destructurată", au declarat duminică consilierii municipali din acest oraş american unde a murit George Floyd, ceea ce a declanşat manifestaţii pe întreg teritoriul Statelor Unite şi în lume împotriva rasismului din rândul forţelor de ordine, scrie AFP.

"Ne-am angajat în destructurarea serviciilor de poliţie aşa cum le cunoaştem în oraşul Minneapolis şi reconstruirea cu populaţia noastră a unui nou model de securitate publică cu scopul de a asigura în mod real siguranţa populaţiei noastre", a declarat preşedinta Consiliului municipal, Lisa Bender, la postul CNN.AGERPRES


populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

3 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”

4 Rusia stabilește linia roșie nucleară: Ce ar declanșa un răspuns imediat din partea Moscovei

5 476 d.Hr. / Un copil împărat și un barbar, artizanii căderii Romei Antice