SUA: Poliţia din Minneapolis va fi "destructurată"

Poliţia din Minneapolis va fi "destructurată", au declarat duminică consilierii municipali din acest oraş american unde a murit George Floyd, ceea ce a declanşat manifestaţii pe întreg teritoriul Statelor Unite şi în lume împotriva rasismului din rândul forţelor de ordine, scrie AFP.

"Ne-am angajat în destructurarea serviciilor de poliţie aşa cum le cunoaştem în oraşul Minneapolis şi reconstruirea cu populaţia noastră a unui nou model de securitate publică cu scopul de a asigura în mod real siguranţa populaţiei noastre", a declarat preşedinta Consiliului municipal, Lisa Bender, la postul CNN.AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului