SUA: Poliţia din Minneapolis va fi "destructurată"

Poliţia din Minneapolis va fi "destructurată", au declarat duminică consilierii municipali din acest oraş american unde a murit George Floyd, ceea ce a declanşat manifestaţii pe întreg teritoriul Statelor Unite şi în lume împotriva rasismului din rândul forţelor de ordine, scrie AFP.

"Ne-am angajat în destructurarea serviciilor de poliţie aşa cum le cunoaştem în oraşul Minneapolis şi reconstruirea cu populaţia noastră a unui nou model de securitate publică cu scopul de a asigura în mod real siguranţa populaţiei noastre", a declarat preşedinta Consiliului municipal, Lisa Bender, la postul CNN.AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan