SUA: S-a furat un laptop cu informații sensibile de la Secret Service (presă)

SUA: S-a furat un laptop cu informații sensibile de la Secret Service (presă)

Laptopul unui agent al Secret Service - serviciul care asigură protecția președintelui SUA - cu informații sensibile a fost furat, a transmis vineri televiziunea ABC News, preluată de Reuters.

Pe computerul respectiv se aflau planurile etajelor clădirii Trump Tower, proprietate a președintelui Donald Trump, unde se găsește și locuința acestuia din New York. Alte informații compromise sunt legate de ancheta asupra folosirii unui server privat de e-mail de către Hillary Clinton, fostă candidată la președinția Statelor Unite, în perioada când era secretar de stat (ministru de externe).

Ziarul newyorkez Daily News, care citează surse din poliție, a scris că autoritățile caută laptopul de marți dimineața, când a fost furat din automobilul agentului Secret Service, în districtul Brooklyn din New York.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

4 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”