SUA: Secretarul de stat Blinken l-a informat pe omologul ucrainean Kuleba despre ultimele discuţii cu Rusia

Secretarul de stat american Antony Blinken şi ministrul de externe ucrainean Dmitro Kuleba au discutat vineri despre acumularea militară a Rusiei de-a lungul graniţelor cu Ucraina, informează Reuters.

În cadrul conversaţiei, şeful diplomaţiei americane a informat, de asemenea, despre cele mai recente contacte pe care le-a avut cu oficiali ruşi, potrivit unei informări a Departamentului de Stat.


În contactele cu omologii ruşi, Antony Blinken, care a vorbit marţi cu ministrul rus de externe Serghei Lavrov , a afirmat disponibilitatea părţii americane de a aborda preocupările de securitate SUA-Ucraina şi a clarificat dorinţa Washingtonului de a impune Rusiei consecinţe serioase în cazul în care Moscova va alege calea escaladării, conform sursei citate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

4 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

5 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?