SUA: Senatul american a adoptat o măsură temporară prin care evită un "shutdown"

Congresul SUA a adoptat miercuri o lege bugetară pentru a exclude temporar ameninţarea unui "shutdown", adică oprirea guvernului federal din lipsa finanţării de stat, informează joi AFP.

Senatul a adoptat cu o majoritate confortabilă (84 voturi pentru şi 10 împotrivă) proiectul susţinut de ambele tabere politice, după acordul obţinut săptămâna trecută de democraţii şi republicanii din Senat cu Casa Albă.

Textul legii, adoptat deja de Camera Reprezentanţilor, în care Partidul Democrat deţine majoritatea, a trecut astfel miercuri şi de Senatul controlat de republicani şi urmează doar să fie ratificat de liderul de la Casa Albă. Ceea ce ar trebui să fie doar o formalitate.

Preşedintele Donald Trump trebuie să semneze textul miercuri înaintea orei locale 23:59 pentru a se evita "shutdown"-ul deoarece anul fiscal 2021 începe tehnic la 1 octombrie.

Această nouă lege oferă finanţare pentru guvernul federal până la 11 decembrie, după alegerile prezidenţiale care au loc pe 3 noiembrie. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor