SUA și Rusia nu au ajuns la un acord privind Siria

Statele Unite și Rusia nu au reușit vineri să ajungă la un acord privind un armistițiu de 48 de ore la Alep și o cooperare militară extinsă împotriva combatanților islamiști din Siria, anunță Reuters.

Secretarul de stat american John Kerry și ministrul rus de externe Serghei Lavrov au susținut o conferință de presă comună după o zi de dialog la Geneva. Ei au anunțat că experții celor două părți vor continua să dezbată detaliile unui acord în zilele următoare.

"Nu vrem să încheiem un acord de dragul unui acord. Vrem să facem ceva eficient, care funcționează pentru poporul sirian, care face regiunea mai stabilă și mai sigură, și pentru asta ne-am așezat la masă aici, în Geneva, ca să găsim o soluție politică", a declarat Kerry.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 „Am văzut ieșiri mari de bani din țară zilele astea!”

4 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

5 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil