SUA: Trump pune din nou la îndoială legimititatea procurorului special Robert Mueller

Preşedintele american Donald Trump a pus miercuri încă o dată la îndoială legitimitatea procurorului special Robert Mueller, criticând faptul că poate redacta un raport deşi, spre deosebire de el, nu a fost ales, relatează AFP.

Raportul lui Mueller, care anchetează o eventuală complicitate între Rusia şi echipa de campanie a lui Donald Trump la alegerile prezidenţiale din 2016, este prezentat ca iminent de mai multe săptămâni, dar nu a fost anunţată nici o dată pentru încheierea investigaţiilor.

"Am avut cea mai mare victorie electorală din istoria ţării noastre, zeci de milioane de voturi", a subliniat Trump din grădina Casei Albe.

"Iar acum este cineva care va scrie un raport şi care nu a avut niciodată nici măcar un singur vot!", a adăugat el.

"Vom vedea dacă raportul este onest", a mai spus el.

"Nicio complicitate, nicio complicitate", a adăugat Trump, cum face de fiecare dată când evocă această anchetă.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Sub conducerea lui Grindeanu, partidul se duce în cap” / Un primar PSD își anunță demisia

2 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

3 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

4 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român

5 „O simplă oficină de spionaj într-un loc strategic”. Adrian Papahagi explică de ce închiderea Consulatului rus din Constanța este un semnal istoric