SUA: Trump spune că ar vrea să meargă, sâmbătă, la un miting al susţinătorilor săi de la Washington

SUA: Trump spune că ar vrea să meargă, sâmbătă, la un miting al susţinătorilor săi de la Washington

Preşedintele la final de mandat Donald Trump, care nu şi-a recunoscut nici acum înfrângerea în faţa rivalului său Joe Biden, a afirmat vineri că intenţionează să se deplaseze la o adunare a susţinătorilor săi, de sâmbătă, de la Washington, pentru că aceştia vor să-şi exprime susţinerea faţă de el, relatează AFP.

"Îmi încălzeşte inima să văd toată această enormă susţinere, în special aceste adunări spontane care înfloresc în toată ţara, dintre care una de amploare sâmbătă în D.C. Aş putea chiar să încerc să trec să zic bună ziua", a postat Trump pe Twitter . "Alegerile au fost trucate", a repetat el cu acest prilej.

Donald Trump, aproape absent din viaţa publică după alegerile prezidenţiale, va ieşi vineri din umbră pentru prima dată de la anunţul victoriei lui Joe Biden.

Preşedintele republican, care refuză să răspundă întrebărilor presei de zece zile, urmează să susţină o alocuţiune la ora locală 16.00 (21.00 GMT), din grădinile Casei Albe, privind operaţiunea "Warp Speed", care coordonează strategia de vaccinare a guvernului împotriva coronavirusului.AGERPRES


populare
astăzi

1 LIVE Alegeri prezidențiale 2025, turul 2 / Diaspora votează cu furie! Cifrele s-au dublat față de primul tur!

2 Sondajul ăsta IRSOP arată mai degrabă disperare...

3 „Individul e pur și simplu analfabet... Nu-mi aduc aminte ca vreun alt om politic român să fi făcut în așa hal de rușine România”

4 ALERTĂ Paul Stănescu forțează demisia lui Marcel Ciolacu / Culisele luptei pentru putere în PSD

5 VIDEO La unul dintre suspecți, procurorii DNA au găsit la percheziții 173.000 de euro și 20.000 de dolari