SUA: Twitter îşi va informa utilizatorii care au fost expuşi la propaganda rusă în timpul alegerilor

Compania Twitter, care în prezent analizează implicarea Rusiei în alegerile prezidenţiale din SUA din 2016, a transmis vineri că îşi va notifica unii dintre utilizatori dacă au fost expuşi la materiale generate de un presupus serviciu rus de propagandă, relatează Reuters.

Compania a precizat că va trimite e-mailuri către 677.775 de utilizatori din SUA care au urmărit, redistribuit sau reacţionat la postări de pe conturi asociate cu Agenţia de Cercetare pe Internet (IRA) în timpul alegerilor.

IRA este o organizaţie rusă care, potrivit unor congresmeni şi cercetători, are sute de angajaţi ce se ocupă cu răspândirea de materiale pro-Kremlin prin intermediul unor conturi false pe reţelele de socializare.

Twitter a adăugat că a suspendat deja aceste conturi, astfel că respectivul conţinut nu mai este public pe platforma sa.

Directorii Twitter au afirmat miercuri în Congresul american că ar putea să îi informeze pe utilizatorii reţelei în legătură cu propaganda rusă.

Compania a anunţat în septembrie că a suspendat circa 200 de conturi având legătură cu Rusia, decizie urmată în octombrie de suspendarea reclamele unor instituţii media precum Russia Today şi Sputnik.AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu-i mai satură Dumnezeu! / Noi creşteri salariale la parchete / Încet, încet, țara asta nu mai are nevoie de vot, că a devenit inutil, ci de o nouă revol…

2 Interesantă ipoteza lansată de Caramitru...

3 Așa o fi?

4 VIDEO Noi amănunte despre atacul Ucrainei care a zguduit Moscova

5 Românce plătite să se culce cu ministrul Transporturilor din Spania în schimbul contractelor cu statul