SUA/alegeri: Ted Cruz îl învinge detașat pe Donald Trump în Wyoming

Senatorul de Texas Ted Cruz a câștigat cu ușurință adunările populare (caucus) republicane desfășurate sâmbătă în statul american Wyoming, Donald Trump clasându-se pe poziția a treia după senatorul de Florida Marco Rubio, transmite AFP. Ted Cruz a obținut nouă dintre cei 12 delegați care erau de cucerit în acest stat din vestul SUA, cu aproximativ 60% din voturi, au informat mass-media americane.

Marco Rubio a adunat 19% din sufragii, iar Donald Trump numai 7%.

Cu toate acestea, Donald Trump păstrează un avans confortabil în număr de delegați în cursa la învestitura republicană pentru alegerile prezidențiale din noiembrie.

Cinci state mari (Florida, Illinois, Missouri, Ohio, Carolina de Nord) votează marți pentru primare, o zi considerată a doua "super marți" din cauza mizei sale importante.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Străpungerea iminentă a primei galerii din cel mai mare tunel rutier al României, pe A1 Lugoj-Deva

2 VIDEO Momente de panică la München, cu un avion Boeing 787 al companiei Vietnam Airlines care a efectuat o decolare periculoasă

3 Un turist român a testat modelul „șezlong gratuit” din Thassos: Cât a costat consumația

4 ANM / Vreme neobișnuit de caldă în România până la jumătatea lui septembrie

5 Melania Trump, absentă de o lună din spațiul public, în timp ce o consilieră îi devine umbră