Suedia nu este pregătită să ridice restricţiile împotriva COVID-19, susţine premierul Lofven

Suedia, care a evitat impunerea unor lockdown-uri în timpul pandemiei, va amâna un plan menit să relaxeze unele restricţii pentru combaterea COVID-19 din cauza numărului mare de cazuri de contaminări noi, relatează Reuters.

Suedia se confruntă cu un al treilea val sever de COVID-19, iar numărul pacienţilor de la terapie intensivă este la cel mai înalt nivel din primăvara anului trecut.

"Numai atunci când presiunea asupra sistemului sanitar se va reduce şi răspândirea infectărilor va scădea, guvernul va începe să ridice restricţiile", a declarat prim-ministrul Stefan Lofven în cadrul unui conferinţă de presă. "Dar nu am ajuns încă acolo", a adăugat el.

În comparaţie cu cele mai multe ţări, Suedia a rămas relativ deschisă în timpul pandemiei, dar a limitat reuniunile publice şi orele de program ale restaurantelor şi chiar a închis unele spaţii, precum bazinele de înot publice şi arenele sportive.AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce se întâmplă în Rusia?

2 Când Dunărea se traversa la pas: Trei veri istorice de foc au pârjolit Europa

3 Evaziune fiscală de amploare / 52 de percheziții în București și șapte județe

4 VIDEO România 2026...

5 Legea salarizării, refuzată de Bruxelles: România riscă 770 milioane euro din PNRR