Suedia: Violenţe în oraşul Malmö, declanşate de activităţi anti-islamice

O revoltă a izbucnit vineri în localitatea Malmö din sudul Suediei, unde cel puţin 300 de persoane s-au adunat pentru a protesta împotriva activităţilor anti-islamice, informează Reuters citând informaţii furnizate de poliţia suedeză.

Protestatarii au aruncat cu obiecte în poliţişti şi au incendiat anvelope.

Mai devreme în cursul zilei de vineri, un Coran a fost ars în Malmö de către extremiştii de dreapta. Manifestările au escaladat în acelaşi loc în care a fost ars exemplarul din Coran.

"Nu avem situaţia sub control, dar lucrăm activ pentru a prelua controlul", a spus purtătorul de cuvânt al poliţiei.

"Vedem o legătură între ceea ce se întâmplă acum şi ceea ce s-a întâmplat mai devreme astăzi", conform sursei citate.

Cotidianul Aftonbladet informează că mai multe activităţi împotriva islamului au avut loc vineri la Malmö, remarcând incidentul în care trei bărbaţi au ars o copie a Coranului într-o piaţă publică.

Protestele anti-islamice au avut loc după ce liderului partidului politic danez de extremă dreapta Hard Line, Rasmus Paludan, i s-a refuzat permisiunea de a avea o întâlnire la Malmö, fiind oprit la graniţa cu Suedia, conform informaţiilor apărute în ziarul Aftonbladet. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...