Suma uriașă pe care o va primi FCSB de la UEFA, după victoria cu Midtjylland din Europa League

FCSB a trecut cu 2-0 de Midtjylland și a ajuns la 9 puncte după patru etape disputate din faza ligii Europa League. Victoriile obținute de campioană se văd și în conturile clubului, care are de luat de la UEFA o sumă impresionantă.

Daniel Bîrligea, bucuros după ce a marcat cu Midtjylland. Foto Facebook

Daniel Bîrligea, bucuros după ce a marcat cu Midtjylland. Foto Facebook

Pentru calificarea în faza grupei Europa League, FCSB și-a acontat un premiu de 4,3 milioane de euro. Succesele din debutul competiției, cu RSF (4-1) și PAOK (1-0) i-au mai adus formației lui Gigi Becali 900.000 de euro, iar victoria de joi seară cu danezii este echivalentă cu încă 450.000 de euro.

FCSB și-a asigurat 5,65 de milioane de euro de la UEFA

În total, FCSB a ajuns la 5,65 de milioane de euro încasate de la UEFA strict pentru rezultatele din competiția europeană . Pe lângă acești bani, în conturile campioanei României mai intră câteva milioane de euro și din pachetele sau biletele individuale vândute la meciurile din Europa League.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei