Summit al liderilor NATO, la 25 mai, la Bruxelles (oficial)

Șefii de stat și de guvern din țările membre ale NATO se vor reuni la 25 aprilie la Bruxelles pentru primul lor summit după alegerea președintele american, Donald Trump, a anunțat marți purtătoarea de cuvânt a Alianței Nord-Atlantice, Oana Lungescu, citată de AFP.

Donald Trump, care a cerut ca celelalte țări membre ale Alianței Nord-Atlantice să investească mai mult în armatele lor, a afirmat la începutul lunii februarie că va asista la summitul NATO prevăzut în primăvară la Bruxelles.

Liderii "vor discuta despre adaptarea NATO la un nou mediu de securitate, inclusiv rolul jucat de NATO în lupta împotriva terorismului, și despre importanța majorării cheltuielilor lor de apărare și o împărțire mai bună a poverii financiare", a precizat Oana Lungescu.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte... / Schimbare importantă de strategie a Iranului în războiul cu SUA și Israel

2 VIDEO Imagini care dau fiori... / Priviți ce ține Iranul sub munți!

3 Prima imagine iconică a războiului din Orientul Mijlociu...

4 VIDEO Băsescu / „Dacă se ratează asta, Teheranul nu va mai putea fi oprit”

5 Sexul cu alte specii / de ce căutau strămoașele noastre bărbați „străini” și cum ne afectează azi