Suntem Cadre Medicale: Evoluţia simptomelor la bolnavii de COVID-19

Un grup de medici români a realizat un material despre evoluţia în timp a simptomelor la bolnavii de infectaţi cu coronavirus.

Astfel, în prima zi, bolnavul prezintă febră, tuse seacă şi posibile stări de oboseală. În ziua a cincea, bolnavii, mai ales cei în vârstă, se pot confrunta cu greutăţi de respiraţie.

Potrivit unui studiu al Universităţii din Wuhan, în ziua a şaptea, pacienţii necesită internare, iar 24 de ore mai târziu este posibilă conectarea la ventilatoare. În ziua a zecea, dacă lucrurile se înrăutăţesc, pacientul ajunge la Terapie Intensivă.

După 17 zile de la debutul bolii, în principiu, pacienţii îşi revin şi sunt externaţi. Pe de altă parte, nouă din zece pacienţi infectaţi cu coronavirus au prezentat febră, iar şase din zece s-au plâns de tuse seacă. Apoi, un pacient din şapte a prezentat dureri în gât sau musculare, iar o parte dintre cei infectaţi au spus că au avut probleme digestive, diaree sau greaţă, se mai arată în postarea grupului „Suntem Cadre Medicale”.


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență