Tăriceanu, despre alegerile prezidenţiale: Voi câştiga dacă voi candida

Preşedintele Senatului şi liderul ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat joi seară că va câştiga dacă va candida la alegerile prezidenţiale din luna noiembrie, însă a precizat că o hotărâre în acest sens va fi luată cu partenerii social-democraţi după alegerile europarlamentare.

"Voi câştiga dacă voi candida. Candidatura nu este încă decisă. Cu partenerii din PSD am hotărât ca acest subiect să-l abordăm după alegerile pentru Parlamentul European. Vom evalua care este candidatul care are cele mai bune şanse să-l învingă pe Klaus Iohannis la alegerile din toamnă. E o decizie grea, sunt pregătit pentru aşa ceva. Vom hotărî şi vom decide ceva mai târziu, dar nu mai durează mult, sunt aproximativ două luni până când se va lua această decizie", a spus Tăriceanu la Antena 3. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”