Tenis - Turneul Campionilor: Thiem l-a învins pe Nadal şi a făcut un pas mare spre semifinale

Tenismanul austriac Dominic Thiem a câştigat marţi un meci de înalt nivel şi de o foarte mare intensitate fizică în faţa spaniolului Rafael Nadal, 7-6 (9/7), 7-6 (7/4), la Turneul Campionilor de la Londra, şi a făcut un pas mare spre semifinale, transmite AFP.

Thiem (locul 3 ATP) a obţinut astfel a doua sa victorie în tot atâtea meciuri în Grupa Londra 2020, după cea de duminică în faţa grecului Stefanos Tsitsipas (6 ATP). Austriacul de 27 de ani, finalist la Londra anul trecut şi câştigător în 2020 al primului său turneu de Mare Şlem, la US Open, va fi sigur că va juca în semifinale dacă Tsitsipas îl va învinge marţi seară pe rusul Andrei Rublev (8 ATP).

Nadal (2 ATP) va avea în schimb o sarcină mai complicată, decisiv pentru el fiind meciul de joi cu Tsitsipas.
AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Irina Giurgiu)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

3 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...

4 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani

5 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis