Tenis - WTA: Barty a învins-o pe Muguruza în finala turneului Yarra Valley Classic

Australianca Ashleigh Barty, liderul mondial al tenisului feminin, a câştigat turneul Yarra Valley Classic, de la Melbourne, după ce a învins-o duminică pe spaniola Garbine Muguruza, 7-6 (7/3), 6-4, în finala acestei competiţii dotate cu premii totale de 565.530 dolari.

Ashleigh Barty, care a rămas departe de circuit timp de un an din cauza pandemiei de coronavirus, a ajuns duminică la nouă turnee WTA câştigate, de bun augur înainte de Australian Open, primul turneu de Mare Şlem al anului, care începe luni. Garbine Muguruza, favorită N.6 la Yarra Valley Classic, este pe locul 15 în ierarhia internaţională, după ce era pe prima poziţie în 2017.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)